Telefon: (06-30)128-2036

Kérdése van? Hívjon minket! +36-30/128-2036

Blog

Szeptemberi témánk az adaptáció

Kohut Mariann
2024.09.03 14:07
Szeptemberi témánk az adaptáció

Vége a nyárnak, kezdődik az iskola, vissza kell térnünk a nyári szabadságról a hétköznapok sodrásába. Újra, jobban előtérbe kerülnek a kötelezettségek. Talán sokaknak ez a típusú visszarendeződés nehézséget okozhat, kedvtelennek, fáradtnak érezhetik magukat. Míg a gyerekek nagy izgalommal várják az iskolakezdést, a felnőttek általában ezt kihívásnak élik meg. Ebben a rövid blogbejegyzésben összegyűjtöttünk egy pár eszenciát, amivel a változást, a visszarendeződést könnyebben viselhetjük.

Az adaptáció alkalmazkodási folyamatot jelent, a környezetük megváltozásához, biológiai, és pszichikai folyamat, másrészt evolúciós jelentősége is van. A kihívások, akadályok esetleg traumák leküzdésének célja, hogy az egyén kellően rugalmas, érett személyiséggel álljon fel az őt ért nehézségből. Ez egy folyamat, ami egyáltalán nem könnyű, sokszor jól jöhet egy kis segítség. Szerencsére a virágeszenciák bő tárházában találhatunk támogató szert.

A kiindulási helyzet általában olyan típusú nehézség amin nem tudunk változtatni, tehát nem a problémamegoldó képességünk érvényesül. Ilyenek lehetnek az új helyzetek, veszteségek, traumák. A tehetetlenség frusztráló érzésén túl, még dühöt, szomorúságot, indulatokat és magányt is átélhetünk. Ezeken a fájdalmas érzéseken mindenképpen túl kell jutnunk ahhoz, hogy a hiábavalóság megélésén keresztül eljuthassunk az elfogadás szintjére.

Sokak ezen helyzetek hatására, az elakadásaikat illuzórikus módon valamilyen értelmezési folyamaton keresztül igyekeznek megoldani, tehát egyfajta válaszkeresés zajlik az élet nehéz kérdéseire. Félnek a nehéz érzésektől, és oly módon próbálnak megkönnyebbülést keresni, hogy megértik a folyamataikat, és hangzatos magyarázatokkal alátámasztják azokat.

Persze ez is fontos lehet, hiszen ha valamit értünk, akkor a bizonytalanság okozta félelmeinket csillapítani tudjuk, de ha nem megyünk át a folyamaton érzelmi szinten, ha nem szembesülünk a csalódottsággal, veszteséggel, sebezhetőségünkkel, úgy kizárt az adaptáció. Így nem fejlődik a személyiség, úgy tűnhet valamilyen bölcseletet sugároz, de mélységében, lelki értelemben kizárt, hogy rugalmasabb, együttérzőbb, alkalmazkodóbb vonásokra szert tegyen. A szakirodalom úgy nevezi, hogy poszttraumás növekedés.

Ez a folyamat minden olyan élethelyzetre vonatkozik, ahol a környezetünk általunk nem befolyásolható módon megváltozik. Ebben az esetben nekünk kell az alkalmazkodáson keresztül változnunk. És itt gondolhatunk kisebb-nagyobb változásokra egyaránt. Pl. iskolakezdés, visszatérés a munkába, vagy épp munkahely váltás, családi helyzetek változása, költözés, veszteségek, gyász, stb.

Nézzünk pár virágeszenciát, amely támogatólag hathat:

  • Diófa - Segíthet a külső befolyásolás alól mentesülni, minden típusú változás esetén segíthet az alkalmazkodásban
  • Cseresznyeszilva - Segíthet elengedni a kontrollt, meglátni, hogy mi az amin tudunk változtatni, és mi az amin nem
  • Magyal - Düh és frusztráció esetén, mikor úgy érezzük szétrobbanunk a feszültségtől
  • Fehérvirágú vadgesztenye - Mikor úgy érezzük tele a fejünk mindennel, sokszor sötét gondolataink vannak
  • Bükkfa - Segíthet, hogy toleránsabban kezeljük a helyzeteket
  • Szilfa - Mikor tele a fejünk teendőkkel, úgy érezzük teljesen elöntenek minket a feladatok
  • Rezgőnyár – Amikor az új helyzet szorongást ébreszt bennünk
  • Vadrózsa - Amikor úgy érezzük nincs értelme semminek, erőtlenség, apátia idején jól jöhet
  • Gyertyán - Amikor a hétköznapok kapcsán nem látunk motivációt, teljesen kiégettnek érezzük magukat

És lássunk pár összetett esszenciát is:

Assisi Szent Ferenc imája jutott eszembe, ahogy ezt a bejegyzést írtam:

„Uram, adj türelmet,

Hogy elfogadjam, amin nem tudok változtatni,
Adj bátorságot, hogy megváltoztassam
Amit lehet, és adj bölcsességet,
Hogy a kettő között különbséget tudjak tenni. „

Havi blogbejegyzésünkhöz kapcsolódó akciós esszenciák itt megtalálhatók:
https://eszenciacentrum.hu/shop_artspec.php?artspec=1